Inlägg från: chokladkaffe |Visa alla inlägg
  • chokladkaffe

    AP-snack & babbeltråd

    Makadam skrev 2011-01-17 08:22:46 följande:
    Vi har en hög levnadsstandard och, nej, du vet ju ingenting om mig, mitt liv etc så jag vet att du inte kan uttala dig om det. Vi har okej inkomster som just nu är min FP samt makens lön, inget extremt i mina ögon. Vad är hög inkomst?

    Bränner man av 7dagar/v på sin FP så blir det ju ~ 68 veckor och då är det klart att det inte räcker mer än knappt 1½ år. I de flesta familjer klarar man sig väl ändå på att inte ta ut föräldrapenning 7 dagar i veckan? Jag tror att fler skulle kunna snåla om man vill att barnet ska kunna vara hemma lite längre än 1½ år. Och det är här jag menar att det vore skönt om folk då istället stod för att de vill börja jobba än att säga att barnet vill börja på förskola.

    Jag går inte åt dig, vet du - du har ju sagt att du vill börja jobba.

    Jag höll ju med dig om att man faktiskt kan vara ärlig med varför man vill ha barnomsorg. Jag var med på sonens förskola idag och kan lätt säga att jag verkligen vill att han ska få vara där. Vid frukost var det hur mysigt som helst, en lärare och fyra barn i olika åldrar. Jag såg hur sonen lärt sig att vänta på ett annat sätt än hemma, man såg hur han gjorde som de äldre. Jag var med i den pedagogiska verksamheten och hur han lärde sig massa grejer där. När små barn blev ledsna fanns det verkligen vuxna där. 13 barn och 4 lärare, då är barnen i olika åldrar. Känns helt rätt att han är där, får medge att det var bättre än jag förväntat. 

    När det gäller jämställdhet så säger jag inte att det är något man måste eftersträva. Jag tycker man kan få välja det själv, livet är lite för kort för att leva politiskt korrekt. Jag själv skulle dock inte trivas och vi har inte den möjligheten heller att leva på en inkomst.


    Visst kan man spara föräldradagar. Vi tog ut 3 dagar i veckan när jag var hemma och har väldigt många kvar. De vill jag ha så jag kan vara ledig alla klämdagar, sportlov, påsklov och extra på sommaren. Var mer värdefullt för mig att ta två veckor med sonen hos min mamma i somras än att vara hemma varenda dag i höst. Det är ju bra med föräldraförsäkringen, att man kan välja. Nu har vi väl lämnat ämnet här


    Flickan och kråkan skrev 2011-01-17 11:05:46 följande:
    madeleineh:

    Jag håller med dig om att de ofta handlar om ojämlikhet när man är hemma länge, för utan tvekan är det ju statistiskt sett att de är fler mammor än pappor som är hemma längre etc. Vi har faktiskt delad ekonomi här så jag har varit hemma på egna pengar. Har norpat några FP-dagar av sambon, men det är inte så många. Jag är verkligen inte högavlönad, lever på marginalen, har täta barn så vi tjänar ju in lite FP där eftersom de kan vara hemma på varandras dagar, har ett jobb där det droppat in ferielön, kommer att leva på vårdnadsbidrag+sparpengar ett par månader etc. 

    Ojämlikheten har handlat huvudsakligen om tiden med och ansvaret för barnen.....och det är ju verkligen inte heller "inget". Ojämlikheten kommer också att visa sig när jag börjar jobba. Jag vill inte jobba full tid utan kommer att gå ner i tjänst. Sambon kommer att ta ut mycket föräldraledighet nu men han kommer ju att ta ut 2 FP-dagar/vecka i ett par år nu när han ska vara hemma = klart bättre för pensionen.

    Samtidigt är det ju ett val vi båda har valt att göra....med öppna ögon så att säga. Eftersom jag har trivts med att vara hemma och vi alla har mått bra av det så är jag glad att vi lyckats lösa det ekonomiskt som vi har.

    Jag tycker verkligen man ska hitta sitt eget sätt. Jag vet du sa de väldigt bra i en annan tråd, man kan vara lite realistisk men samtidigt är livet helt för kort för att inte vara hemma om det är det man vill. Vet ju inte ens om man blir pensionär typ.

  • chokladkaffe
    k girl skrev 2011-01-17 08:47:25 följande:
    För många är det dock ett måste att ta ut full föräldrapenning, dvs fem dagar i veckan, för att det ska gå runt. Vi har inte behövt göra det trots hus och bilar, men jag inser också att det är ett privilegium. Här börjar många på dagis vid ett års ålder - mammorna tar ut sin föräldraledighet medan papporna sparar den till semestrar. Jag håller dock med dig om att det är onödigt att skylla på någonting annat, en ettåring saknar ju begrepp om vad förskolan är.
    Du är så bra på att uttrycka vad jag tycker fast lite kortare .-)
  • chokladkaffe

    Nu ammade jag bara 14 månader och tröttnade själv på slutet, det var lite som du säger skruttpåväg, några sekunder och ner igen. Fast jag kände nog mer att det var jag som erbjöd trots att han inte efterfrågade något för jag gärna ville amma längre än jag gjorde. Nu i efterhand tänker jag att jag kunde slutat lite tidigare. Men om din dotter vill, du inte har något problem med det så är det ju bara att köra på

  • chokladkaffe
    Me like coffee skrev 2011-01-21 19:52:41 följande:
    Sedan ska jag tillägga att det aldrig har varit fråga om att sluta amma nu. Det är inte aktuellt!

    Men jo, vi ska köra på som vanligt och försöka strunta i omvärlden så mycket som möjligt.
    Strunta i omvärlden! De har ju verkligen inte med saken att göra, suck och stön. Fast jag vet själv att de har med saken att göra även om man försöker strunta i dem
  • chokladkaffe

    Det där med barnkläder är en sorglig historia tycker jag. Eftersom jag inte är intresserad av att lägga massa pengar på barnkläder har jag kört lindex och hm för det mesta. Till min förvåning var ju babyavdelningen bättre, barnavd 86 och uppåt är fruktansvärt, jag kan inte köpa spiderman och annat skit till min son, jag vägrar. Jag vill ha neutrala och mjuka barnkläder, inte tuffa saker, han är 2 år och liten ju! Har personligen aldrig fattat det där med jeans till små barn heller. Vi har bara mjukisbyxor här. Har jag en flicka i magen kan jag tänka mig tunikor och klänningar om de är rymliga och med bomullstights till, skulle aldrig sätta på strumpbyxor och blöja. Själv avskyr jag strumpbyxor för det är obekvämt. Nu har man ju kläderna lite längre än i början så jag överväger faktiskt att lägga mer pengar på plaggen framöver för att få ekobomull, mjuka och lite färgneutrala. Det är ju dessutom två som kommer att ha dem.

    Vad snält att du frågar. Det gick bra, jag var där två gånger. Resultatet blev att jag känner mig väldigt peppad och det känns som det kommer att gå bra. Andra barnet ska vara lättare och ser jag rent medicinskt på det hade jag en bra förlossning. Bemötande och annat mer psykiskt har vi pratat igenom och jag känner mig okej med det.

  • chokladkaffe

    Det är just detaljerna jag stör mig på, det måste liksom vara ett rosa hjärtan, lite volanger eller nåt annat bara för att man som förälder inte ska bli osäker på vem som ska ha. Blev glad när jag hittade en vit och röd randig lilla-my pyjamas på lindex, jag själv älskar rött och vitt randigt. Det är sonens favvopyjamas


    Roligt att höra att fler barn gillar katter, sonen fick en stickad väst/tunika med katt och det är nästintill en snuttefilt för honom. Jag kan sakna de här lite gulligare plaggen eller vad man ska säga. Jag vill inte ha tuffa grejer, jag vill ha björnar, bamse, djur och annat som motiv. Hittade en supersöt pyjamas med isbjörnar och rävar på i 86/92 på polarn och pyret, sånt gillar jag.

  • chokladkaffe

    Kaks har vi lite hemma, det är enfärgat och lite randigt, uppdelat i affären men det kan man ju strunta i. Jag gör det iaf. Det ni med döttrar skriver om känner jag igen, om jag får en flicka nu kommer jag nog att känna likadant. Samtidigt vill jag inte göra någon grej av det, samhället ser ju ut som det gör. Så himla löjligt bara att folk kommenterar så olika beroende på vilka kläder flickorna har. Nåja, just kläder vore kanske inte ett problem med tanke på att hon isåfall får ärva sonens gamla kläder som ligger i källaren och väntar

    Villervalla tycker jag också har fina grejer. Som du säger skrutt är de lite dyra men samtidigt, de storlekarna som är nu håller länge. Sonen har haft 80 från det att han var 8mån tills nyss då han är 23mån. Stoppade ner det mesta i 80 i källaren innan jul. Det är ändå drygt ett år, kanske är värt att lägga lite mer pengar nu på barnkläder resonerar jag. Vi har dessutom egen tvättmaskin vilket gör att garderoben kan vara mindre då det går att tvätta oftare än en gång i veckan. Nu är jag lite inne på det här med ekologiskt också sen jag läste att de där gifterna som finns i bomull och färg faktiskt inte tvättas bort med tiden utan finns kvar hela tiden. Känns ju sådär.

  • chokladkaffe

    Köpte nya mjukisbrallor till sonen idag, enfärgade på lindex blev det. Kollade kaks, de har faktiskt fina randiga saker. Ska köpa såna nästa gång det är tröjdags Dessutom är det ju tre för två vilket alltid är ett plus. Håller helt med om att villervalla ser fina ut även efter massa tvättar. Det jag tycker är lite synd med dem är att det är samma mönster på allt så man tröttnar lite även om det är olika färger. Annars köper jag gärna dem!

  • chokladkaffe
    k girl skrev 2011-01-30 15:35:25 följande:
    madeleineh, Villervallas ekosortiment brukar de ändra designen på en hel del - kolla in det. Här hemma blir det en hel del Villervalla - med undantag för byxorna som inte har resår i midjan, de är för små i midjan för vår rundmagade ettåring och att gå upp i storlek funkar inte för hans korta ben -  jag gillar att det är så färgstarkt och jag har svårt för en del av de andra märkena som brukar framhållas som genusneutrala. Meandi har en del fina kläder, men bomullen blir lätt urtvättad i färgerna och jag tycker det är dyrt för den kvaliteten. Jag var in på H&M i hemstaden i julas och blev helt förskräckt - de har haft en del fint men allt blir ju mörkblått eller cars och chinos från storlek 86.
    Ska kolla på det, Villervalla har långa ben och smal passform, iaf på de jag köpt. I Göteborg finns en outlet butik precis bredvid den vanliga där de säljer ut förra säsongens grejer lite billigare. Ska nog kika in där nån dag.

    Nej HM gillar jag inte heller. Babysortimentet kunde man ju hitta lite fina saker i men för barn är det hopplöst. Tror jag slutar gå in där, det känns inte riktigt lönt.
  • chokladkaffe

    När det gäller mammagrupper kommer jag inte att gå i dem framöver. Inte heller öppna förskolan. Jag har kommit fram till att jag inte trivs i de sammanhangen eftersom allt kretsar kring barn. Dessutom tycker jag många har konstiga uppfattningar och jämförandet blir alltid en del. Jag tror att jag får mer ro av att vara hemma och träffa de vänner jag har ändå, med eller utan barn. De vänner jag har respekterar att jag har med mig barn och det blir mycket naturligare umgänge då. Detta mest för att slippa jämförelsens stress.

    När det gäller ilskeutbrott står jag fast (för det mesta) vid vad jag gör. Jag frågar "vill du att jag ska sluta läsa/komma och leka" eller vad det kan vara. Då säger han "ja" varpå jag säger att vi ska leka när jag läst tidningen. Blir han arg igen säger jag bara "man kan bli arg när man inte får leka direkt" elelr nåt sånt. Jag tycker det här med att sätta ord på känslor funkar så otroligt bra så jag försöker tillämpa det i många situationer. Han lugnar sig på ett märkbart sätt. Hehe, när jag hittar nåt som funkar kör jag stenhårt på det sen

Svar på tråden AP-snack & babbeltråd