lima76 skrev 2012-01-07 16:50:58 följande:
ja missfall var inte roligt, jag blev faktiskt ganska chockad över vilken sorg jag kände trots att det var ett tidigt missfall. men jag var jätteledsen, och länge.. det tog sex månader innan det tog sig igen och det var också jobbigt, de andra gångerna har det tagit sig på första eller andra försöket så alla slags konstiga nojjor kom att jag var för gammal, att ngt gått isönder osv... skönt att ha det bakom sig nu.
jag följde dig lite i en annan tråd också förresten och våndades med dig när du väntade ditt tillväxtulta. så skönt att det såg bra ut till slut! ska du gå på fler extra kontroller nu eller är det "bara" business as usual nu?
tycker ni andra att ni blivit mer tankspridda på sistone? jag tycker det är nästan lika illa som under amningsperioden just nu, jag kan intala mig själv att DET måste jag komma ihåg! sen vänder jag mig till nästa grej och kvar är bara en vag känsla att det var nog något jag inte skulle glömma... lite allmänt senil dement... skönt att allt kan skyllas på hormoner när man är gravid

inte kul nej... blev också lite chockad för mitt var också tidigt... men blev uppriktigt ledsen! och ni fick jobba på ett tag sen. med första barnet tog det 13 försök innan han blev till men sen har det varit väldigt "enkelt". Så olika det där. glad att det tog sig tillslut och att det hållt i sig för er nu :)
ja, jag var ju på ett TUL, återigen läkare. Men då hade bebis följt sin kurva men hon var osäker på vissa saker?? som jag inte vet vad de var för några så hon kallade in en erfaren BM också.. men allt såg fint ut. Men lite liten, dock så var de nöjda :) men har meddelat min BM att hon ska vara uppmärksam på mina mått sen när det är dags för mätning, visar det något då och den inte följer kurva osv ska jag in igen.
haha man blir dement när man är gravid ;) har aldrig riktigt kommit ur det från de första barnen så jag är van ;) ja hormoner är VÄLDIGT bra att skylla på :)