Floff skrev 2012-01-14 16:12:04 följande:
Animegirl: Måste bara fråga dig om råd ang. UJ-vagnar. Vi var och tittade i butik idag och blev egentligen JÄTTEkära i Duet, men vill helst köpa begagnad. Och de flesta UJ som ligger ute är du Duos. Jag kan tänka mig att köpa en Duo, men det verkar som att modeller tidigare än -10 bara har en stor suflett över båda sitsarna. Om man då har en liggdel och en sittdel så får sittdelen ingen suflett alls? Har ni haft så och hur tyckte ni det funkade i så fall?
Hej. Kanske blir snurrigt svar... precis kommit hem från sjukhus och IVA med dottern :( varit inlagda sedan i torsdags och har permis nu.
Varför du inte hittar duet begagnat är för att de är helt nya. Visst är den skön!! Men så liten =/ i sitsen, älskade den också!!
Stämmer med suflett, vi hade en hel suflett på vår gamla vagn. Och man kan dra fram den så ligger den lixom lite över liggdelen, men håller med om att de nya sufletterna är smartare, men kom också ihåg att man använder liggdel väldigt kort tid jämfört med sittdelar. Mina har haft liggdel i 2-3 månader bara.. så det går ganska fort.Jag störde mig inte på sufletten som var hel... trots att det är lite skumt med liggdelen, men som sagt så kort tid. Nu har vår nya UJ duo landat i butiken, ska hämta den när allt lugnat sig här. Spännande!