• Ljushuvudet

    Aprilbebis 2012

    Finns det några som har lust att följas åt mot målet bebis i april 2012

    Fick plus idag på cb och beräknat förlossningsdatum 20/4-2012


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-01 00:18
    Kanske dags att uppdatera TS med, jag fick ju missfall den 17/8 tyvärr så jag är inte med i tråden längre. Om ni vill ha något länkat en BF-tråd eller bildtråd så får ni hojta till så lägger jag in det åt er.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-01 17:46
    Hittade er BF-tråd, jag lägger in den i trådstarten åt er

    www.familjeliv.se/Forum-2-113/m60499861-1.html
  • Svar på tråden Aprilbebis 2012
  • Nikita89

    Fick "gravid 2-3veckor" på de digitala testet idag, kan inte riktigt förstå det ännu, men vi är så otroligt lyckliga =D
    Så nu vågar jag hoppa in här till 100% :P


    Tommy ♥ Sofi 041126 ♥Giftemål 100807 = ♥Isabell 110307♥
  • silvana80
    KexetB skrev 2011-08-23 21:50:32 följande:
    Jag bor i Svingeln så har också ganska nära till Munkebäck egentligen Glad
    Kände dock att BMG lockade mer.

    Ska till en barnmorska som heter Paulina, hon verkar super!
    Sa åt mig att sluta noja och sluta vara inne här på Fl.
    "där läser man bara en jäkla massa dumheter" haha..
    ibland känner jag att jag kanske borde följa hennes tips... hehe

    Blir extra uppnojad av allt man läser här, allt som kan hända osv.
    Fast det är ju ändå roligt att "läsa på" 

    Haha tror din barnmorska har rätt. Mannen härhemma säger samma sak - jag försöker kontra med att det är min kropp och jag vil veta vad som pågår i den. Men man kanske borde lyssna på dem som inte är fullproppade med hormoner just nu?
     
     Jag försöker "bara" vara inne två ggr om dagen,men idag har jag fuskat    
  • hannisfashionista

    Jag prövar på nytt! 

    Tjejer - vad ska jag göra? Obestämd

    Jag har berättat för min tandkirurg att jag är gravid, då vi har en operation planlagt i början av oktober, att sätta in implantat.

    Detta gör man under lokalbedövning och han menade att det inte är några problem att göra ingreppet som planlagt i oktober... (då är fostret 12 veckor) 

     Men vad händer om det blir komplikationer? Med smärtstillande och antibiotika och liknande? Rynkar på näsan

    Till saken hör att min tandkirurg är väldigt högt rekommenderad, och pensionerad! Han är 67 år men går in och jobbar när det behövs... och så är han stationerad i Falun, Dalarna.

    Jag bort på västkusten men är uppvuxen i Dalarna... så det är 50 mil att åka varje gång man ska till tandläkaren men jag har varit på folktandvården här där jag bor och det är FEM olika specialister som har tittat och sagt att det är omöjligt att sätta implantat... 

    Tänkt om min käkkirurg går i pension under mammaledigheten och jag inte får någon till att göra implantatet?

    Vad hade ni gjort??

    (Skall göra implantat för att jag har en mjölktand där det inte kommit ut någon ny tand - nu har jag en tillfällig tand som är fäst på de andra tänderna, bakom liksom och denna kan sitta allt från månader till år... ) 

  • Lenafena

    Jag har en rotfyllning framför mig nu i mitten av september, och jag frågade BM om jag skulle avboka eller inte. Hon sa att det är bara tandläkaren som kan bestämma/göra avvägningen om det är bättre att göra den nu eller vänta tills bebben är född. Att inte göra något kan ju innebära komplikationer också... Lita på din tandläkare skulle jag tro.

  • Simpan

    Jag hade nog fixat implantatet om han sa att det var okej lika bra att få det gjort!

  • NINACRT

    Nikita89 GRATTTTTTTIIIS!!!
    En fråga till er alla, flyga när man är så här i början? Är det ofarligt?

  • Jaja88

    Hejsan! Får man hoppa in här?

    Jag plussade precis nyss med ett cb :)

    Enligt senaste mens skulle det bli bf 1 maj!

    Jag har en son som fyllde 1 i söndags också!

Svar på tråden Aprilbebis 2012