• DreadOn

    Juni-barn

    Fick vårt underbara plus igår på BIM-2 och är helt klart upp över öronen fulla med kärlek och glädjerus. Tänkte att dom som vill följas åt med funderingar, historier, frågor och svar och framförallt stöd får gärna skriva in här. Själv så mår jag toppen och det känns som jag går på moln, lite molvärk och trötthet får man räkna med.
    Vi har redan en pojke på lite över 2 år som kommer bli den bästa storebron i hela världen. Med honom i magen hade jag en super bra graviditet så man kan bara hoppas på samma tur denna gången. Är lite nervös inför mitt jobb eftersom det är ganska fysiskt påfrestande, men ska till Willys idag och storhandla snack som jag kan stoppa i mig för att försöka hålla ett möjligt illamående borta. Några snack-tips Kanske?

    Kärlek & Respekt 
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-27 21:34
    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m61294009.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-09-27 21:35
    Juni BF listan i ovanstående länk.
  • Svar på tråden Juni-barn
  • Nangijala
    Ussaka skrev 2011-10-31 08:31:59 följande:
    Nangijala: du får ju äta brieost om den har varit i ugn och blivit varm. Såhär skriver livsmedelsverket: "Ost i matlagning som upphettas till bubblande het går bra att äta."
    Den hade nog inte blivit så varm så att den bubblade, utan snarare bara smält.. men ostar i grytor och pastasåser går ju bra :)
  • Sockersöt88

    Fy sjutton för detta ständiga illamående och dessa uppkastningar  morgon, middag och kväll!

    Tips och råd någon? 

  • Pinkflower880

    Sockersöt: Har du bett om att få lergigan utskrivet? Jag har sånt illamående som du denna grav men även förra. Då hjälpte inte lergiganen men nu gör den sitt jobb. Sen hjälper det lite att konstant tugga på nåt. ð???

  • Tili
    smultron87 skrev 2011-10-31 09:41:06 följande:
    varför ska dom plocka ut bebisen i vecka 36?
    Jag har varit tvungen att göra två akutsnitt och under min andra förlossning höll livmodern på att spricka så läkarna vågar inte låta bebisen vara kvar längre än så.
  • Polarlantis
    stjärnfrukt skrev 2011-10-31 10:15:44 följande:
    He igen!

    Det är några stycken som svarat på mitt inlägg som jag skrev igår, tack för era kommentarer!
    Jag ringde först min bm och hon sa att eftersom jag är i en tillväxtfas så kan det vara det,
    pga att det inte har fortsatt att göra ont, och att de inte har några läkartider/ultider på några veckor (!!)
    så tyckte hon att jag ändå kunde ringa akut gynmottagning i borås.

    Sagt & gjort så gjorde jag det, berättade allt en gång till + bredde på extra för att de inte skulle ta "lätt" på det, för man vet ALDRIG vem man får prata med... Men hon sa samma som min bm, och att det också kunde vara en äggblåsa som sprack, för det kan göra väldigt ont, men att den smärtan går över inom ett dygn, vilket faktiskt stämmer. De vill helst inte göra ul så tidigt i en grav. sa hon. Händer detta igen och/eller jag för blödningar så ska jag ringa direkt, de sa de båda två. Men känns det inte som att om det nu är för att det växer, borde det också vara normalt att det händer igen, ELLER?!

    Händer det nu ingenting så funderar jag ändå på att ringa om några veckor och säga att det hänt igen,
    kan man göra så??
    För jag har läst MÅNGA fall som varit så som du säger, polarlantis, att man inte behöver börja blöda direkt, eller över huvudtaget vid mf/ma. Kommer inte kunna slappna av alls, för det känns verkligen som att något inte är som det ska :( Kanske skulle boka ett privat vl/ul så behöver jag inte "ljuga"?? Känns definitivt värt att lägga pengar på det! 
    Jag tillhör också Borås och fick precis samma svar, att om du inte blöder eller det gör ont igen så är det heeelt normalt. Ok jag förstår att dom inte vill ha hela länets alla gravida inne på koll hela tiden men också så sägs det jua tt man ska lita på sin intuition??!!??!! jag märkte ingen skilnad förens en vecka före KUB och då hade jag en liiiten aning för brösten verkade lite lättare igen, men annars fortsatte min kropp på av bara farten och ahde fortsatt så i flera veckor till....
    Antingen ringer du igen och tjatar eller så bokar du in ett privat vul, det är värt dom kr att få veta att allt är bra! Fortsätter att hålla tummarna för dig som en tok! BM har säkert rätt att allt är som det ska!!
  • stjärnfrukt
    Polarlantis skrev 2011-10-31 11:20:02 följande:
    Jag tillhör också Borås och fick precis samma svar, att om du inte blöder eller det gör ont igen så är det heeelt normalt. Ok jag förstår att dom inte vill ha hela länets alla gravida inne på koll hela tiden men också så sägs det jua tt man ska lita på sin intuition??!!??!! jag märkte ingen skilnad förens en vecka före KUB och då hade jag en liiiten aning för brösten verkade lite lättare igen, men annars fortsatte min kropp på av bara farten och ahde fortsatt så i flera veckor till....
    Antingen ringer du igen och tjatar eller så bokar du in ett privat vul, det är värt dom kr att få veta att allt är bra! Fortsätter att hålla tummarna för dig som en tok! BM har säkert rätt att allt är som det ska!!
    Ja men precis, klart man förstår dem också, men jag tänker inte lida för det!! Jag sa att jag skrek rakt ut för att det gjorde så ont, och att jag ALDRIG har haft ont i mitt underliv så förut, inte heller under mina förra grav. Jag har kollar runt lite idag på privat ul görs när man gått 8 hela veckor, är 7+4 idag så jag ska boka ett på emma ultraljudklinik tror jag det hette, fanns många lediga tider nästa vecka, och min sambo får ta ledigt från jobbet, för jag SKA se hur det står till, helt klart värt pengarna som du säger!!  

    Jag kommer inte göra KUB-test så har det hänt något så kommer jag ju börja blöda förr eller senare, eller så får jag se det sen när jag gör ul i v.18 och det går ju inte att vara orolig så länge!

    Tack för att du bryr dig, det betyder mkt{#emotions_dlg.flower}
     
  • smultron87
    Tili skrev 2011-10-31 11:05:26 följande:
    Jag har varit tvungen att göra två akutsnitt och under min andra förlossning höll livmodern på att spricka så läkarna vågar inte låta bebisen vara kvar längre än så.
    ah okej då förstår jag
  • Dancia
    IdaElinLivia040611 skrev 2011-10-31 08:59:15 följande:
    Illamåendet präglar hela mitt liv just nu. Fy tusan va jobbigt det är. V 7+3 idag så kan väl förvänta mig minst 4 veckor till av detta elände. Men den här och nästa vecka e nog dom värsta. Längtar efter att känna energi och lust över att göra saker. Träningen e helt skrotad från 5-6 dagar i veckan till 0... Skit!!!! Kämpar mig ut på promenader men det e ju inte samma känsla. Tack gode Gud för lergigan annars vet jag att jag hade spytt stup i kvarten. Nog om gnäll från mig. Syns fortfarande inget på magen men tarmarna e toksvullna på kvällen. Brösten fortsätter växa mannen har blivit lite extra pilsk utav detta...hahaha.

    Känner igen det där. Jag är i v.6+1 och igår drog illamåendet verkligen igång på allvar. Idag kräkte jag 3 gånger innan jag ens lyckades äta frukost och fick be min bästa vän lämna barnen på dagis för jag lyckades knappt röra mig utan att spy. Jag har inte tränat på någon vecka och kommer nog inte göra det de närmsta veckorna heller så länge jag mår så här :(. Men säger som dig, tack och lov finns det lergigan för nu känner jag mig lite mer som människa efter första tabletten idag. Fortfarande illamående, men har kunnat behålla det jag har i magen iallafall.
  • Dancia
    Tre Flickor skrev 2011-10-31 09:32:39 följande:
    Det är väldigt obehagligt och ofta känns drömmarna väldigt verkliga också. Jag fick en bra förklarning på varför man drömde som man gjorde av den läkare jag träffade under första graviditeten men tyvärr minns jag inte varför. Jag ska på inskrivning på onsdag och ska kolla med BM om hon vet.
    Återkommer med besked om jag får något svar Glad

    SKa bli spännande att se vad din barnmorska säger om drömmarna :)
  • Sockersöt88
    Pinkflower880 skrev 2011-10-31 10:50:42 följande:
    Sockersöt: Har du bett om att få lergigan utskrivet? Jag har sånt illamående som du denna grav men även förra. Då hjälpte inte lergiganen men nu gör den sitt jobb. Sen hjälper det lite att konstant tugga på nåt. 😃
    Näe, det har jag inte, så tack för tipset. Glad Ska till BM på onsdag, så ska begära att få det då!