rebekalukas skrev 2012-03-08 12:12:30 följande:
för mig och min dotter känns det helt naturligt med vagina. Inte alls konstigt att säga för varken henne eller mig. För mig är vagina ett ord på något på kroppen och inget sexuellt. Jag hör då aldrig någon säga vagina i sexuell mening.
Jag var tydlig på dagis och berätta vad hon använder för ord.
Jag kände att jag inte villa använda ett på hittat ord!
själv är jag uppvuxen med att man säger smöla!
min dotter är lika stolt för sin vagina som någon annan flicka är för sin snippa
Menade bara att fitta var sexuellt,
Skönt att din dotter känner sig naturlig med vagina, men varför inte lära barnen att säga snippa när alla andra gör det på dagis, precis som snopp. Eller ni kanske säger annat om snopp också ?
Menar inget illa utan undrar bara vad skillnaden är? Själv kallade vi snippan pulla när jag var liten, vilket jag skämdes jättemycket för när jag var i skolåldern..och saknade ord för snippan....alla barn sa ju olika sak så slutade med att vi sa mellan benen om det tjejerna hade. Pojkarna hade snopp och det ledde aldrig till missförstånd.