Vi som väntar junibebisar del 2!
Här samlas vi som väntar och längtar eftera att våra underverk ska titta ut i juni -09
 
        Här samlas vi som väntar och längtar eftera att våra underverk ska titta ut i juni -09
 
         
        Smulan.
Förstår inte din sambo. 
Jag tog inte ut alla föräldrardagar med dottern i början utan bara typ 2 i veckan.  Det var för att jag skulle kunna stanna hemma längre.  Jag fick knappt ut någonting så vi fick leva snålt men alla pengar vi hade var våra inte mina och hans. 
Vi har haft delad ekonomi sen vi flyttade ihop vilket gjorde att det kändes helt naturligt. Vi flyttar pengar mellan kontona och den som har mest på kontot får betala när vi tex handlar och tar någons pengar slut så för vi över från den andra. 
Detta funkar ju bara om båda lita på varandra och man kan kommunicera och  att inte någon gör av med massor på skit medans den andra får snåla för att det ska ihop.
 
         
        Nej ingen förstår honom, visst han är 21, visst han har en dröm om att få bygga ihop sin bil som han tycker så mycket om! visst självklart! han får göra de! men jag vill då veta om han prioriterar son bil eller sin familj först?! för de viktiaste är väl att vi har råd att bo och äta, och göra lite saker ihop sedan är väl allt utöver de bara  bra om man kan göra ngåon gång. man kan inte alltid lyxa itll de, han har endå ut iaf 17 000 i mån.. och det är ju fasen mer penagr än vad någon 21råing idag får ut varje månad.. han är väl omogen och så, men fortfarande så är de ju som du säger, att.. jag måste ju kunna må bra av att gå hemma också.. för ska jag ligga back varje månad för att han bara ska ha och ha och ha, så kan jag lika gärna leva på soc..:P
jag tror däremot de kommer att lösa sig, bara det att vägen dit är så jävla hård och obekväm att jag vet inte om jag ens pallar ta de ibland
 
        Smulan87: OJ! Han behöver nog växa till sig lite din karl. När man har ett förhållande och bor i samma lägenhet/hus så får man nog försöka vara lite mognare än så.  Speciellt när man väntar tillökning.
Min sambo tjänar mer än mig men skulle aldrig drömma om att kräva mig på att betala hälften på allt om jag inte hade pengarna. Vi ser till att ha ungefär lika mycket pengar kvar i månaden så att båda har råd att leva. Tjänar man mer så får man betala mer helt enkelt. Så är det!
Och det är ju faktiskt inte så att det bara är du som valt att skaffa barn. Mammaledig måste du ju vara och då får killen dra ett större lass. Drömmar om bilar mm får man vänta med tills senare isåfall.
Stå på dig. 
Kramar
 
         
        Lite? >.< han behöve rnog en rejäl dos av verkligheten faktiskt. Speciellt när man väntar barn! han fattar inte asså varför.. och menar på att "det är ju int emitt fel att du inte har ett jobb, elle rhar jobbat".. nej men om de nu är så jobbigt att bo ihop med mig, varför väljer du då att bo ihop mig? bara för att gnälla eller?...
tycker att lösningen som ni har hemma är den lösning ne som alla SKA ha när de gäller sådanthär, och jag antar att alla eller iaf de flesat har de, de tär ju så när man är två att man kan inte tro att allt ska vara så lätt och jag ska insan int edela med mig elelr vara snäll.. för då är de ju ingen förhållande? >.<
vi HAR råd med att bo och äta och att han ska få lägga en slant på sin bil varje månad, men de e kalrt att när man vill köpa saker för felra hundra tusen så går de emot, men de tär ju skitsamma om jag had haft jobb eller ej, för den lilla slanten jag hade kommti med oavsett, hade ju int ebetalt för de han hade velat ha endå! så de ä rju inte MITT fl att han inte kan köpa de han vil ha, det är ju hans!
 
        Ny UL-bild inne hos mig =) v.28
Bebis ligger o tittar in i "kameran" och har händerna under huvudet.
 
        kollar direkt!
 
        Helt ärligt skulle jag nog känna att jag klarade mig bättre själv om jag hade en sån karl. Aldrig att jag skulle tolerera en karl som resonerade på det sättet.
Då skulle jag faktiskt dra direkt. För har man sån omogen inställning till ekonomi så har dm det oftast till andra saker oxå.
Ta ett ordentligt snack med honom och var hård, även om det är svårt.
Låt honom inte få köra över dig på det där sättet. Ganska stor del av Sveriges befolkning är arbetslösa just nu så den kan han ju dra något gammalt över sig om han drar igen.
Familjer får lösa det ekonomiska så gott man kan. Är man en familj är man inte egoistisk, då ska man vara själv isåfall. Och han låter väldigt ego din kille.
Och tyvärr kan det vara så att det inte försvinner när bebis kommit.
Det låter kankse hårt men försök ta ett ordentligt snack med honom. Och som jag sa, var hård och tala om hur det måste vara.
 
        Smulan87
Ös ur dig bara! Fördelen för oss är ju att vi inte behöver läsa om vi inte vill, så skriv på!!!
Jag håller med alla andra som kommenterat detta med ekonomin tidigare. Vi kommer att göra så att jag betalar de fasta räkningar jag har varje månad, plus hälften av våra gemensamma räkningar. Efter det är FP slut och då delar vi på det min sambo får över varje månad. Hoppas det går in i huvet på din kille att ni är EN familj. Kram
 
        Oj vad ni skriver här   
 
Bebek: fin mage, det är samma för mig, vissa tror jag ska ha om en månad, andra tycker inte jag är nämnvärt stor. Senast igår sa kompisen att hon nästan tyckte jag va liten   Men det är jag inte direkt, tycker inte jag iaf.
  Men det är jag inte direkt, tycker inte jag iaf. 
Smulan: Säger som alla andra här, försök prata med din karl. Det är viktigt att tänka "vi" nu och att man inte kan dela upp ekonomin sådär strickt, och för mig är det en självklarhet att den som tjänar mest hjälper den som kanske inte tjänar lika bra. Och i detta fallet ska han hjälpa dig då du har en mkt lägre inkomst än han. Jag menar det är ju ni som ska leva ihop, hitta på saker ihop, äta osv. Min sambo har länge haft en sämre inkomst än mig. Nu delar vi lika igen, fast är det en jobbig månad betalar jag, men när det va som värst betalade jag hyran och lite andra saker åt honom. Annars hade vi aldrig ens råd att göra nåt kul. Hoppas du får din sambo på andra tankar. 
Appropå förberedelser så har jag hittills lyckats köpa lite kläder. Senast idag köpte vi tre bodysar som ska tvättas. Barnsängen står i sovrummet, och barnvagnen är beställd. BB-väskan känns förtidigt för mig att packa, och jag hoppas pyret stannar kvar åtminstone 10 veckor till   
 
 
        Angående förberedelser inför bebis känner jag mig lite efter denna gång fast endå inte.. =) Vi har ju skötbord till sonen men det ska vi nog sälja och köpa nytt när vi flyttar 1 juni. Det vi har nu är för stort för att vi ska få plats med i nästa lägenhet.. Kläder till bebis har jag köpt lite bara, har ju så mycket från sonen av det också! Vagn har vi. Säng har vi.  
Det vi behöbver köpa är madrass till växasängen somm sonen ska få byta till och en mjuklift till vagnen. En sjal vill jag ju ha denna gång också. Men allt det får vänta tills skatten kommer tillbaka! 
Var och fyndade ett matbord i går! Är så lycklig för att vi får stort kök i nästa lägenhet och då får plats med ett bord med sex stolar! Vill flytta NU!!=)
 
        ***************************************************************************************************************************************************************************************************************************
NYA TRÅDEN!!!
www.familjeliv.se/Forum-11-229/m42802229.html
***************************************************************************************************************************************************************************************************************************
Ingen som missar den nu va?! ;)
 
         
        hej alla vad har ni gjort i dag da
